مبدلهای حرارتی تقریبا پرکاربرد ترین عضو در فرآیندهای شیمیایی اند و می توان آنها را در بیشتر واحدهای صنعتی دید. وظیفه آنها انتقال گرما از یک سیال به سیال دیگر است. این عملیات می تواند بین مایع – مایع ، گاز – گاز ، و یا گاز – مایع انجام شود. محاسبات طراحی مبدلها کاری طولانی و گاهی خسته کننده است. 

معرفی دوره

مبدلهای حرارتی تقریبا پرکاربرد ترین عضو در فرآیندهای شیمیایی اند و می توان آنها را در بیشتر واحدهای صنعتی دید. وظیفه آنها انتقال گرما از یک سیال به سیال دیگر است. این عملیات می تواند بین مایع – مایع ، گاز – گاز ، و یا گاز – مایع انجام شود. محاسبات طراحی مبدلها کاری طولانی و گاهی خسته کننده است. مثلا طراحی یک مبدل برای یک عملیات بخصوص نیاز به حدسهای زیادی دارد که با استفاده از آنها و طبق استانداردها می توان اندازه های یک مبدل مناسب را پیدا کرد. اما با استفاده از برنامه های رایانه ای تمام این محاسبات توسط رایانه انجام می شود و کاربر برای طراحی تنها باید شرایط عملیاتی و خواص سیالات حاضر در عملیات را وارد کند. طراحی مبدل با HTFS یکی از این موارد است. این نرم افزار شامل برنامه هایی می شود که توانایی انجام چنین محاسباتی را برای مبدلها دارند.

اهداف دوره

طراحی مبدل های حرارتی و کولرهای هوا خنک کن با استفاده از ماژولهای Acol-tasc

محتوای دوره

آموزش قدم به قدم به منظور فراگيری اجزاء ‌بيرونی و درونی مبدل‌های حرارتی از نوع لوله و پوسته،‌ به همراه روش طراحی آن‌ها با نرم‌افزار كامپيوتری و بهينه كردن طراحی موضوع اين دوره است که شامل موارد زیر می‌شود:

  •  تعريف مبدل،‌ شرح كامل اجزاء ‌بيرونی و درونی مبدل، تشريح TEMA
  •  اصول اولیه طراحی مخازن تحت فشار
  •  اصول طراحی قسمت‌های مختلف مبدل‌های حرارتی
  •  انتخاب جنس قسمت‌های مختلف مبدل شامل پوسته، تیوب و قسمت‌های دیگر
  •  نحوه به کارگیری استاندارهای مختلف در طراحی مکانیکی مبدل‌های حرارتی
  •  نحوه کار با نرم‌افزار HTFS ماژول TEAMS جهت طراحی مکانیکی مبدل
  •  طراحی مکانیکی نمونه یک مبدل حرارتی

شرایط شرکت کنندگان

گذراندن دوره قواعد بنیادی در طراحی Piping و یا داشتن اطلاعات اولیه طراحی

مدت دوره

30 ساعت

قیمت دوره

400000 تومان