نظام مهندسی

 

در گذشته تمامی شرکت‌ها فقط به دنبال یک نیروی دیپلمه یا در بهترین حالت لیسانسه بودند تا با بالاترین حقوق و مزایا استخدامش کنند. اما امروز همه در حال مشاهده وضعیت نابسامان استخدامی‌ها و البته جمعیت بسیار زیادی هستند که با مدارک بالا، خواهان استخدام در یک مجموعه دولتی با شرایط خوب هستند.

سازمان نظام مهندسی یکی از سازمان‌هایی است که در وضعیت فعلی هم استخدامی دارد و با شرایط بسیار مناسب، جوانان را استخدام می‌کند. مهم‌ترین شرط برای ورود به این سازمان به عنوان یک نیرو، قبولی در آزمون نظام مهندسی است.

اما آزمون نظام مهندسی چیست؟ اصلا خود این سازمان چه وظیفه‌ای دارد؟ چطور می‌توان در آزمون این مجموعه رتبه مناسبی به دست آورد و استخدام آن شد؟

آزمون نظام مهندسی چیست؟

قبل از توضیح آزمون نظام مهندسی باید این سازمان را بهتر شناخت. سازمان نظام مهندسی سازمانی است که وظیفه نظارت بر طراحی و اجرای ساخت‌و‌سازها در کشور را دارد. این سازمان با توجه به قوانین و آیین نامه‌ها، کارشناسان خود را برای نظارت بر این موضوع به ساختمان‌های در حال ساخت می‌فرستد تا مراحل ساخت و ساز آنها را تأیید کنند.

اما چطور می‌توان به عنوان یک کارشناس نظام مهندسی فعالیت کرد؟ اولین مرحله، قبولی در آزمون نظام مهندسی و بعد آن دریافت پروانه اشتغال به کار است و حالا سؤال اصلی: آزمون نظام مهندسی چیست و چه جزئیاتی دارد؟

جزئیات آزمون نظام مهندسی

دفتر مقررات ملی ساختمان با همکاری سازمان نظام مهندسی و البته زیرِ نظر سازمان سنجش کشور، اقدام به برگزاری آزمون نظام مهندسی می‌کنند. این آزمون در 7 رشته مهندسی برگزار می‌شود. در ادامه رشته‌های موجود در این آزمون آمده است:

 • آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران
 • آزمون نظام مهندسی در رشته معماری
 • آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات برقی
 • آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات مکانیکی
 • آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری
 • آزمون نظام مهندسی شهرسازی
 • آزمون نظام مهندسی ترافیک

آزمون نظام مهندسی، در بیشتر رشته‌ها یک آزمون تستی است که برخلاف کنکور، به صورت کتاب باز برگزار می‌شود. این یعنی شرکت کنندگان برای شرکت در این آزمون نیاز به حفظ مطالب ندارند و می‌توانند به راحتی جواب سؤالات را از روی جزوات آموزشی و کتب و … پیدا کنند. شرط قبولی در این آزمون هم جواب صحیح به 30 تا از 60 سؤال آن است.

پروانه اشتغال به کار مهندسان نظام مهندسی

پروانه اشتغال به کار مهندسان در 4 سطح به آنها اعطا می‌شود:

 • پایه 3
 • پایه 2
 • پایه 1
 • ارشد

شرط دریافت پروانه پایه 3، شرکت در آزمون و شرط دریافت پایه‌های بعدی، شرکت در دوره‌ها، افزایش تجربه، سابقه کار، سنوات و غیره است.

قبولی در آزمون

علاوه بر مطالعه، کار عملی و … یکی از بهترین راهکارها برای افزایش احتمال قبولی، شرکت در چند دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی است. تصور نکنید که کتاب باز بودن آزمون‌های نظام مهندسی به معنای راحت بودن امتحانات آن است. مطمئنا اگر اینطور بود تمامی داوطلبان به استخدام این سازمان در می‌آمدند.

دقیقا مانند کنکور، اگر قصد دارید خودتان را قبل از امتحان به خوبی آماده کرده و برای قبولی پا در جلسه بگذارید، بهتر است از همین الان شروع به شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون نظام مهندسی آن کنید.

سایت‌ها و مجموعه‌های بزرگی اقدام به برگزاری این دوره و آزمون‌ها می‌کنند. سایت مرکز آموزش نوین پارسیان یکی از معتبرترین مجموعه‌های فعال در این زمینه است که با توجه به سابقه بالا و البته بازدهی مناسب شرکت کنندگانش، می‌تواند انتخاب خوبی برای متقاضیان قبولی در آزمون نظام مهندسی باشد.